Stale są poszukiwane rozwiązania dla chorych
Leki | Rozwój biotechnologii z zastosowaniem najnowszych osiągnięć biologii molekularnej i inżynierii genetycznej pozwolił na uzyskanie nowej, innowacyjnej grupy leków – biofarmaceutyków. Terapia nimi uważana jest za rewolucję w leczeniu wielu ciężkich chorób.
Biofarmaceutyki różnią się od tradycyjnych leków syntetycznych. Główną różnicą, mającą zasadniczy wpływ na cechy obu tych grup leków, jest sposób ich otrzymywania. Biofarmaceutyki są biosyntetyzowane w żywych komórkach, zaś leki syntetyczne wytwarzane są w procesach chemicznych - mówi dr hab. Małgorzata Kęsik-Brodacka, doradca dyrektora ds. naukowych z Instytutu Biotechnologii i Antybiotyków. Zastosowanie biofarmaceutyków pozwala na leczenie chorych, dla których tradycyjne leki chemiczne są nieskuteczne. Wykorzystuje się je m.in. w zaburzeniach wzrostu, hemofilii, cukrzycy, w leczeniu nowotworów, chorób zapalnych, reumatycznych, sercowo-naczyniowych, układu oddechowego i oczu.
- Przykładem jest leczenie chorych na cukrzycę, przełomem w dziedzinie leczenia tej grupy chorych, było zastosowanie insuliny wytwarzanej metodami biotechnologicznymi w komórkach bakterii niosących gen...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta